Lederen skriver: I ærkefjerneopgøret mod Lazio i april viste Ranieri mod som en romansk kriger. I pausen bad han simpelthen holdets kejsere – Totti og De Rossi – om at klæde om, da de ikke skulle spille anden halvleg.
I storfilmen “Gladiator” kæmper den godtspillede Russell Crowe for frihed og demokrati i Rom – altså et nyt Rom. Tilbage i september 2009 indtog en ny gladiator den italienske hovedstad, da Claudio Ranieri kom til Stadio Olimpico efter et mislykket forsøg på at rejse Juventus, og det var ikke hvem som helst der returnerede til Rom.
Det var ”den fortabte søn” der vendte hjem. Ranieri har været i storklubber som Atlético Madrid, Chelsea og Valencia - dog uden at få den samme succes, som den han har oplevet i den forgangne sæson med Roma, hvor 15 af 18 hjemmekampe blev vundet.
Så ”Tinkerman's” retur til barndomsbyen har været en ubetinget succes, selvom Ranieris ærkefjerne José Mourinho og Inter endte med at vinde Scedetto'en. Forinden havde Roma ikke tabt 24 kampe, før Sampdoria stoppede dem i starten af april. Et imponerende slag efter Luciano Spalletti igennem en håndfuld sæsoner var løbet tør for ideer i den stærke trup. Roma er blevet et slagkraftigt mandskab.
Defensiven bliver styret af den brasilianske VM-deltager Juan med god hjælp fra den ombejlede højre back Marco Cassetti, mens John Arne Riise i venstre side bliver bedre og bedre for ”I Lupi” (Ulvene, red.).
Foran firebackkæden i 4-3-3 formationen har fremtidens italienske midtbanestyrmand Daniele De Rossi været en af Serie A's bedste midtbanespillere i den forgangne sæson, mens at Mirko Vucinic har været klar til at tage over, når den aldrende Francesco Totti nok engang blev skadet. Udover masser af Vucinic-mål, viste chilenske David Pizarro også så gode takter, at Totti kan blive presset noget i den kommende sæson. Specielt nyindkøbet Adriano, skulle have været meget ihærdig i opstarten til sæsonen.
Tidligere har Adriano været noget af et ”problembarn”, men hovedpersonen har ønsket en ændring, og han har faktisk lovet at tabe sig efter dovenskab, for mange fester og fravær fra træning har gjort den tidligere målkonge i Serie A noget uskarp. Adriano har på det seneste spillet for São Paulo og Flamengo, hvor det er blevet til 36 mål i 59 kampe. Så han er klar – igen.
- Jeg ved, jeg har gjort nogle ting, som ikke er perfekte, men nu er jeg her for at blive den spiller, jeg engang var, har Adriano lovet.
Den kommende sæson byder på masser af kampe for Roma, da de er kvalificeret til Champions League, hvilket sikkert også har medvirket til de mange spekulationer om et muligt klubsalg. Romas kvindelig præsident, Rosella Sensi, har dog været meget fåmæl, når rygterne har nævnt den tyske Flick-familie, den amerikanske milliardær George Soros eller rige oliesheiker som mulige opkøbere af I Giallorossi (de gul-røde, red.)
Finansmagasinet Forbes Magazineer har Roma placeret som nr. 13 over verdens mest værdifulde fodboldklubber. Italienerne er sprunget voldsomt opad, hvilket ledelsen i den grad kan takke Ranieri for. Holdet har vist en nyset stabilitet, men det er ikke sket uden ”kamp”.
I ærkefjendeopgøret mod Lazio i april viste Ranieri mod som en romansk kriger. I pausen bad han simpelthen holdets kejsere – Totti og De Rossi – om at klæde om, da de ikke skulle spille anden halvleg. Et træk der endte med en 2-1 sejr, men det kunne have sendt chokbølger igennem Rom. Efter kampen skrev La Gazzette dello Sport's kronikør Luigi Garlando:
- Ranieri efterlod ikke bare to spillere i omklædningsrummet, men selveste Romulus og Remus. Han fjernede Colosseum fra landkortet.
Tvillingerne Romulus og Remus er Roms grundlægger og sammenligningen fra den italienske sportsavis var malerisk opstillet. Sejrsherren Ranieri fik også store ord med på vejen af klublegenden – og klubdirektør - Bruno Conti, der sagde:
- Hvis man kigger på spillernes arbejdsvilje og ærgerrighed kan man se en voldsom forandring efter at Ranieri er kommet til. Dette er et nyt Rom!
Så gladiatoren Ranieri har fået en start der er større end noget som Russell Crowe eller firmselvskabet Columbus kan præsentere – der er kommet en ny kejser!