indkast.dk - Fodbold nyheder

 

Billede

Querioz tilfreds
med lodtrækningen

Af Anders Justesen

Portugisisk landstræner er fortrøstningsfuld.

For anden kvalifikationsrunde i streg skal Danmark krydse klinger med Portugal i en gruppe, der også inkluderer Cypern, Island og Norge. Denne lodtrækning glæder den portugisiske landstræner Carlos Querioz, der som bekendt førte landet til VM via playoff kampe.

Ifølge Goal.com er han nemlig udmærket tilfreds med sit holds vej til EM:

- Det er en god gruppe for os, da vi møder hold, der spiller forskellige former for fodbold. Det er en gruppe, der vil byde på gode præstationer og blive spændende. Jeg tror, at vi har en god chance for at kvalificere os, lyder det.

Querioz ser desuden fordele i, at dette er en af tre grupper med blot fem hold:

- Når man ser på holdene i gruppen, så har vi muligheden for at flytte lidt på datoerne, hvilket vil give os ekstra tid til at træne og arbejde sammen. Det er sjældent, at får denne mulighed, og vil forsøge at udnytte den.



2010-02-07 18:05






Indkast.Dk på Facebook



0.19817018508911 - nyhed - -nyhed_62658- - &adcode=kw1=0;kw2=0;kw3=0