
Juventus tabte
endnu engang point
Af Kasper Vestergård
Den gamle dame tabte i går endnu engang point i kampen for at være med i toppen af Serie A.
Juventus har indtil videre haft en forfærdelig sæson. Fans i Torino og resten af verden håbede ellers, at de i denne sæson skulle være tilbage i den absolutte verdens-top.
Træneren hed i begyndelsen af sæsonen Ciro Ferrara, men efter exit i Champions Leagues gruppespil, exit i Coppa Italias kvartfinale og dårlige resultater i ligaen er han blevet fyret. Alberto Zaccheroni har taget over, og skal forsøge at styre Juventus tilbage mod toppen.
Efter 1-1 i sin første kamp mod Lazio skulle Zaccheroni i går på udebane mod Livorno forsøge at undgå point-tab for femte gang i træk.
Missionen lykkedes ikke, og Juventus måtte endnu engang tage til takke med et enkelt point, hvilket resulterer i en sjetteplads. Sampdoria kan dog med en sejr i dag søndag over bundholdet Siena overhale Juventus, og samtidig overtage pladsen der giver adgang til næste sæsons Europa League.
Livorno-Juventus: 1-1 (1-1)
1-0: Filippini (26)
1-1: Legrottalie (42)
Udvisning: Melo (82)

